Zmiany w podatku VAT w 2019 i 2020 roku

Choć nowe regulacje dotyczące podatku VAT, głównie stawek, wejdą w życie 1 listopada 2019, to w praktyce będą dopiero obowiązywały od 1 kwietnia 2020 roku. Zobacz, jakie zmiany czekają przedsiębiorców i jakie stawki VAT będą musieli stosować w okresie przejściowym.

Nowe przepisy VAT

Nowelizacja, czyli ustawa z 9 sierpnia 2019 o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 13 września 2019 (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1751) wprowadza kilka istotnych zmian w sposobie rozliczania VAT, szczególnie stawek podatku. Najważniejsze zmiany:

  • nowe brzmienie załączników numer 3 i numer 10 do ustawy VAT, w których wymienione są towary i usługi opodatkowane według stawki 5% i 8%.
  • nowy zakres stosowania obniżonych stawek VAT dla książek, gazet, dzienników i czasopism.
  • jednolita stawka VAT dla czynności dokonywanych w ramach szeroko pojętej działalności gastronomicznej.
  • przeniesiona została do ustawy o VAT podstawa prawna stosowania stawki VAT do robót konserwacyjnych.

Nowe stawki, z wyjątkiem przepisów określających nowy zakres stosowania stawek dla książek, gazet, dzienników i czasopism, zaczną obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 roku. W okresie przejściowym, to znaczy w okresie od 1 listopada 2019 roku do 1 kwietnia 2020 będą stosowane dotychczas obowiązujące przepisy w tym zakresie.

Zmiany, zmiany…

Nieustanne zmiany w przepisach prawa podatkowego, do czego zdążyli się już przedsiębiorcy przyzwyczaić, sprawiają, że coraz trudniej zapanować nad poprawnym rozliczeniem podatku VAT. Rozwiązaniem tego problemu może być skierowanie pracowników działów księgowości, finansów i podatków na szkolenie. Na stronie https://eventis.pl/szkolenia/podatek-vat znajdziemy kompleksową informację o programach kursów podatkowych. Zanim jednak udamy się na szkolenie, warto zobaczyć, jakie zmiany czekają przedsiębiorców. Poza nową matrycą stawek VAT pojawi się nowy system klasyfikacji towarów i usług na potrzeby tego podatku. Od 1 kwietnia 2020 towary należy klasyfikować według Nomenklatury scalonej, natomiast usługi – według klasyfikacji PKWiU 2015. Podatnik będzie musiał ustalić nowy numer PKWiU lub numer CN dysponując starym, według klucza powiązań. Ponadto będzie zobowiązany do ustalenia właściwej stawki VAT lub zwolnienia, zgodnie z warunkami ustawowymi ich zastosowania. Przedsiębiorcy muszą także pamiętać, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część zapłaty, nie powoduje zmiany w wysokości opodatkowania zapłaty otrzymanej przed dniem zmiany stawki. Analogicznie sprawa zaliczek wygląda w zakresie importu i WNT. Wysokość opodatkowania określa się według stawek podatku obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy chcą spać spokojnie, powinni odpowiednio wcześniej przygotować się na zmiany. Nie tylko zapoznać się z nowymi uregulowaniami, ale także zaktualizować systemy księgowo – magazynowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *