Zakładasz firmę? Sprawdź, co możesz wziąć w leasing

Czasem po rozpisaniu wstępnego biznesplanu okazuje się, że wybrana działalność wymaga zbyt dużych nakładów finansowych. Wyjściem może być leasing sprzętów. Sprawdź, których branż to dotyczy.

Leasing dla firmy polega na wypożyczaniu rzeczy od firmy leasingowej w zamian za comiesięczne raty. W niektórych modelach na koniec przedsiębiorca ma rzecz na własność. Wtedy przypomina to nieco zakupy ratalne. W drugim modelu maszyny po wygaśnięciu umowy wracają do firmy leasingowej. Leasing stosuje się czasem wśród klientów indywidualnych, ale częściej w firmach.

To szczególnie wygodne w przypadku drogich, specjalistycznych sprzętów. Firma leasingowa je ubezpiecza, więc ryzyko jest mniejsze, niż gdyby przedsiębiorca kupił rzecz na własność. Poza tym w przeciwieństwie do rat, które trzeba spłacać do końca, z leasingu można zrezygnować z niewielkim wyprzedzeniem. Wystarczy oddać sprzęt i rozwiązać umowę. Właściciel firmy nie musi już martwić się o zbycie, serwisowanie ani przechowywanie drogich przedmiotów. Poza tym w przypadku bardzo drogich rzeczy uzyskanie na nie kredytu mogłoby być niemożliwe, podczas gdy w leasing da się wziąć nawet sprzęty za kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy.

zakladasz-firme-sprawdz-co-mozesz-wziac-w-leasing_1

Dostawcze, reprezentacyjne, rolnicze

Najpopularniejszy jest samochodowy leasing dla firmy. Korzysta z niego wielu właścicieli restauracji, przedstawicieli handlowych czy menadżerów, którzy w ten sposób zyskują auto pomocne w wykonywaniu codziennych zajęć w zamian za niewielką ratę. Jednak obecnie można też leasingować auta specjalistyczne, niezbędne do prowadzenia działalności. Wiele banków feruje pojazdy do 3,5 ton, pojazdy ciężkie, a także quady, motocykle czy skutery. Dzięki temu można zacząć biznes w branży dostawczej czy transportowej.

Jeśli przedsiębiorcy zależy na leasingu aut konkretnej marki, może też sprawdzić dostępność w salonie samochodowym. Leasing swoich samochodów oferuje m.in. Renault czy Skoda. Przedsiębiorcy mogą wziąć w leasing dla firmy tani samochód używany do transportu lub droższy, reprezentacyjny model, dzięki któremu zwiększą swoją wiarygodność w oczach kontrahentów. Niektóre placówki pozwalają na leasing dla firmy maszyn budowlanych lub rolniczych. Świetnie sprawdza się to szczególnie na początku działalności, która – jak w przypadku branży rolniczej – wymaga dużych nakładów na maszyny jeszcze przed startem biznesu.

zakladasz-firme-sprawdz-co-mozesz-wziac-w-leasing_3

Na dobry początek

Ciekawa jest też oferta leasingu dla firmy sprzętu medycznego. Jest ona skierowana nie tylko do dużych przychodni, ale też osiedlowych gabinetów kosmetycznych czy aptek. Można w ten sposób sprawdzić, czy dany sprzęt przydaje się w codziennej pracy bez ponoszenia dużego ryzyka. W wielu bankach można leasingować przedmioty nowe i używane. Ostatnio kolejne placówki przekonują się też do współpracy z młodymi przedsiębiorcami. Oferta dla start-upów to zwykle niższe wymogi i bardziej elastyczne raty. Dzięki temu leasing dla firmy jest też w zasięgu ręki osób zaczynających dopiero w danej branży, co znacznie zmniejsza ryzyko i daje komfort inwestycyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *