Wszystko o przechowywaniu dokumentów księgowych

dokument

W zgodzie z przepisami obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest przechowywanie księgowości. Trzeba jednak wyjaśnić, że istnieją dokładne wytyczne dotyczące odpowiedniego zbierania i oznaczania pism. Jak należy dbać o księgowość?

Na początku warto wspomnieć, że dokumentacja firmowa powinna być przechowywana jako dowód i w razie potrzeby udostępniana instytucjom podatkowym w celach rozwiązania sprawy. Znajdować się powinna w głównej siedzibie , jednostce lub biurze rachunkowym, które panuje nad sprawami finansowymi działalności gospodarczej.

Poza tym musi być przetrzymywana przez pięć lat licząc od roku, w którym wniesiono deklarację podatkową. Następnie archiwizowane materiały uznawane są za nieaktualne, ulegają przedawnieniu i można je zniszczyć lub wyrzucić.

Druki powinny być w posiadaniu właściciela, gdyż organizuje się kontrole, które weryfikują firmę pod względem praworządności interesu po zgromadzeniu dowodów. Niedobór faktur lub błędy powodują dotkliwe konsekwencje finansowe oraz prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *