Uzależnienia

Wydaje się, że temat uzależnień jest dość często obecnie podejmowany. Dlatego właśnie wydaje się, że ten przekaz, który dotyczy uzależnień ogólnie trafia do ludzi. W praktyce okazuje się, że nie do końca tak to właśnie wygląda, ponieważ te działania podejmowane w walce z uzależnieniami są nieliczne, czasami w ogóle nie ma żadnych działań. Niestety zobaczyć można między innymi, że instytucje publiczne czy społeczne, które mogą coś w tym temacie zrobić raczej pozostają bierne, nie podejmują aktywności by ograniczyć znaczenie tego problemu. W wielu miejscach dyskutuje się o uzależnieniach, pojawiają się głosy ubolewania nad ich siłą, ale jeśli chodzi o działania to ich brakuje. Ta ciągle pojawiająca się bierność okazuje się niebezpieczna, ponieważ prowadzi do tego, że uzależnienia nie będą pokonywane, czasami wręcz przeciwnie są coraz bardziej znaczące. Warto więc ten temat nieco szerzej potraktować i powiedzieć o nim coś więcej, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy już ogólnie wiadomo, że każde uzależnienie powoduje określone skutki fizyczne oraz psychiczne.

Uzależnienie należy potraktować jako problem społeczny, nie ma definicji tego pojęcia w Encyklopedii PWN, Katechizmie czy leksykonach, podobnie jak nie znajdujemy również definicji słowa nałóg. Warto więc zainteresować się słowem z języka angielskiego addiction, które pochodzi z łacińskiego addictus. To słowo oznacza, że człowiek był przez sąd oddawany wierzycielowi za to, że nie spłacał swoich długów. Tak dochodziło do ubezwłasnowolnienia ludzi. Współcześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że uzależnienia to poważny temat, dlatego prowadzi się badania psychologiczne, społeczne, biologiczne, które dotyczą tej właśnie tematyki. Podkresla się mocno złożoność tego problemu i fakt, że uzależnienia mogą mieć naprawdę wiele różnorakich źródeł. Trudno opisać nawet w rozbudowanej pracy naukowej dlaczego właśnie uzależnienia się tak rozwijają i jakie są ich przyczyny. Obecnie walka z uzależnieniami okazuje się być bardzo trudna i wymaga przeprowadzania bardzo dobrze przygotowanej i zorganizowanej psychoterapii, która przynosić będzie rzeczywiście zadowalające efekty.

Jeśli chodzi o uzależnienia współcześnie najczęściej spotykanym problemem jest siecioholizm, który dotyczy osób, które nie potrafią kontrolować się, jeśli chodzi o używanie internetu. Takie osoby mają problem z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Swój czas spędzają one przede wszystkim na czatach, portalach społecznościowych, na grach sieciowych. W przypadku tych osób pojawia się zaburzenie rytmu dobowego. Charakterystyczne będzie to, że w sieci w nocy spotyka się praktycznie zawsze te same osoby. To często znak, żę właśnie te osoby dotyczyć może problem uzależnienia. W naszym kraju, jeśli będzie chodzić o temat uzależnień nadal jednak króluje problem związany z alkoholem i to najczęściej spotykane uzależnienie. Alkohol sprawia, że naszym organizmie odczuwamy pozorną przyjemność, która sprawia, że gdy tej przyjemności nam braknie ponownie sięgamy po alkohol, by ponownie w tą przyjemność się wprawić. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, że spożywanie alkoholu będzie powodować określone skutki związane z naszym zdrowiem, prowadzić może do różnorakich chorób.

Zobacz więcej na stronie: kloszard.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *