Przegląd stomatologiczny

Jeśli na myśl o wizycie u stomatologa czujecie ściskanie żołądka to bez wątpienia czas będzie zmienić swoje wyobrażenie na temat wizyty u dentysty. Czasy, które pamiętamy ze swojego dzieciństwa są już daleko za nami i obecnie leczenie wygląda zupełnie inaczej. Mity o takich bolesnych wizytach są przekazywane od dawna, ale tak naprawdę nie trzeba się niczego obawiać. Warto natomiast wiedzieć jak ogólnie wygląda obecnie okresowy przegląd stomatologiczny.

Umawiając się na wizytę warto dowiedzieć się jak długo może trwać i czy będzie związana z kosztami. Zanim zasiądziemy już na fotelu na pewno warto będzie zadbać o higienę jamy ustnej. Na pewno warto mieć ze sobą szczoteczkę oraz pastę do zębów. Zanim rozpoczniemy wizytę bardzo dokładnie myjemy zęby. To ważna kwestia, by zasiąść na fotelu z czystą jamą ustną. Jeśli boimy się wizyty to warto się zastanowić czy bardziej boimy się właśnie wizyty czy może jednak bólu zęba?

Na początku wizyty stomatolog może pytać o to czy przyjmujemy leki i zapyta także o choroby, na jakie możemy cierpieć. Cukrzyca, nadciśnienie, zakrzepica to najczęstsze schorzenia, które mogą wpływać na nasze uzębienie i decydować będą o jego leczeniu. Następnie stomatolog będzie oglądał zęby, wypełnienia ubytki, będzie także ogólnie kontrolował stan jamy ustnej, musi sprawdzić również czy przypadkiem nie pojawiają się tam zmiany nowotworowe. Po obejrzeniu całej jamy ustnej określa czy będą potrzebne kolejne wizyty a jeśli tak to ile może ich być.

Praktycznie zawsze w trakcie kontrolnej wizyty wykonuje się oczyszczenie zębów. Jeśli zastosowane będą należyte rozwiązania usunąć można kamień, osad i płytkę nazębną z miejsc znajdujących się poniżej linii dziąseł. Dzięki temu eliminuje się potencjalną przyczynę bolesnych chorób dziąseł, zębów czy nieprzyjemnego zapachu z ust. Zabieg taki będzie bezbolesny.

Trzeba pamiętać, że próchnica to już poważne schorzenie. Może skutecznie niszczyć uzębienie i prowadzić do tego, że pojawi się ropień w okolicach wierzchołków ich korzeni. Oprócz tego oczywiście pojawia się przykry ból. dlatego w trakcie badania stomatolog szuka ognisk próchnicy z pomocą zgłębnika. Opukuje ząb, próbuje znaleźć ewentualne zmiany w postaci rozmiękania zębów, sprawdza również jak wygląda stan ich ewentualnej nadwrażliwości. Na tym etapie badania można czuć dyskomfort czy ból. w przypadku pojawienia się takich odczuć warto to zasygnalizować lekarzowi.

Jeśli weźmie się pod uwagę wiek i ewentualne ryzyko chorób zębów i dziąseł czy dolegliwości jakie u nas występują stomatolog może zlecać nam realizację badania radiologicznego. Dzięki temu uda się wykryć takie zmiany, które są niewidoczne gołym okiem i w czasie badania zgłębnikiem. Widać wtedy między innymi próchnice na powierzchniach stycznych, ropnie, torbiele, guzy, zęby zatrzymane oraz obrzęki w okolicach szczęki oraz żuchwy. Zanim rozpocznie się badanie trzeba zakładać ołowiany fartuch ochronny.

Pierwsza wizyta dziecka powinna się odbyć u dentysty do pierwszego roku życia. Osoby dorosłe powinny się profilaktycznie pojawiać na wizytę co pół roku. Jeśli ktoś pali papierosy, nadużywa alkoholu musi robić to częściej tak jak kobieta w ciąży, ponieważ chodzi o większe ryzyko występowania chorób zębów oraz dziąseł.

Regularne wizyty u stomatologa poza szczotkowaniem zębów i wykorzystywaniem nici to najlepszy sposób na to, by w miarę możliwości utrzymywać zęby w dobrej formie, bez problemów z próchnicą.

Redakcja poleca: generala.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *