Problemy z uzależnieniami współcześnie

Obecnie coraz częściej podejmowany jest temat uzależnień i dlatego mogłoby się wydawać, że ten problem będzie znany i zrozumiały. Wiele osób myśli, że dociera ten temat do szerokiego grona ludzi. W praktyce jest jednak inaczej, ponieważ działania, które mają zmierzać do ograniczenia tego problemu są nikłe, albo nie ma ich w ogóle. Wszelkie instytucje publiczne oraz społeczne nie podejmują konkretnych kroków, niekiedy słychać ubolewanie nad tym jakie są skutki uzależnień, jednak te same osoby nie robią nic, by ten problem pokonać. Dlatego taka bierność jest również przyczyną rozwijających się uzależnień, które u wielu osób stają się rzeczywiście poważnym problemem. A jak wiadomo uzależniona osoba nigdy nie przyzna się do tego, że jest uzależniona i musi z tym problemem sobie rodzić.

Natomiast bezdyskusyjne jest to, że uzależnienia powodują określone skutki psychiczne, fizyczne i dlatego ten temat powinien budzić zainteresowanie, warto się nim nieco szerzej zajmować

Ogólnie o uzależnieniach

Pojęcie uzależnienia nie jest definiowane w encyklopediach ani też nie pojawia się w leksykonach, nie ma go w dokumentach Kościoła. Podobnie nie znajdziemy definicji słowa nałóg. Dlatego, by lepiej to zrozumieć trzeba się odwołać do języka angielskiego addiction, które to słowo będzie wywodzić się z łacińskiego słowa addictus i to słowo w starożytnym Rzymie oznaczało osobę, która była oddana wierzycielowi za długi, których nie był w stanie spłacić. Oznaczało to właściwie formę ubezwłasnowolnienia.

Uzależnienie ze względu na negatywne skutki jakie powoduje od dawna było tematem studiów psychologicznych, biologicznych i społecznych. Zawsze podkreślane było, że ten temat jest szeroki i uzależnienie wynikać może z rożnych środków między innymi alkoholu, nikotyny, seksu, hazardu i wielu innych środków, które mogą mieć bardzo zły wpływ na nasz organizm. Uzależnienie ma to do siebie, że będzie działać na nas wolno, ale niezwykle skutecznie i będzie prowadzić właśnie do ubezwłasnowolnienia w niezwykle silny sposób. W wielu przypadkach jedyną szansą na jego pokonanie jest dobrze przeprowadzona psychoterapia.

Współcześnie coraz cześciej spotykanym problemem będzie siecioholizm. To problem, w którym ktoś nadmiernie używa internetu bez odpowiednich ograniczeń ze swojej strony. To poważny problem, który będzie przede wszystkim prowadził do trudnego życia w społeczeństwie. Osoba taka skupiać się będzie na spędzaniu czasu przede wszystkim na forach dyskusyjnych, grach online czy portalach społecznościowych. Zaburzenie dotyczy u takich osób również rytmu dnia, dlatego właśnie wieczorami w sieci spotykamy często te same osoby, właśnie te uzależnione od internetu

Nadal jednak tym najbardziej spotykanym uzależnieniem będzie alkohol, który dotycyz naprawdę wielu osób. Przede wszystkim po spożyciu czujemy pozorną przyjemność i ona będzie nas zachęcać do dalszego picia w momencie, gdy okaże się, że tej przyjemności nam brakuje. Natomiast uzależnienie będzie powodować wiele poważnych chorób i staje się szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu.

Zobacz więcej na: osrodkiterapeutyczne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *