Jak zorganizować szkolny mini maraton? 5 przydatnych rad

Szkolne mini maratony mogą być okazją do aktywizacji uczniów i zaszczepienia w nich chęci do biegania. Oczywiście z tradycyjnym maratońskim biegiem ma wspólną jedynie nazwę, gdyż odbywa się na znacznie krótszym dystansie, najczęściej maksymalnie 1/10 dystansu biegu maratońskiego, a więc 3,2 km. Bywają również krótsze mini maratony, a dystans dopasowywany jest do wieku uczestników. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 przydatnych rad, jak zorganizować takie zawody. Już teraz zdradzimy, że przydatny może być zakup taśmy z nadrukiem od sprawdzonego producenta, który wykona na taśmie napis z nazwą wydarzenia albo patrona medialnego czy sponsorów.

Zgłoszenie organizacji mini maratonu w urzędzie miasta lub gminy

Jeśli impreza ma mieć charakter miejski i być przeznaczona dla uczniów różnych szkół, a także nie na terenie należącym do placówki dydaktycznej należy wystąpić do urzędu miasta z odpowiednim wnioskiem o jej zabezpieczenie i udostępnienie terenu na imprezę. Z imprezą masową mamy do czynienia, jeśli bierze w niej udział więcej niż 500 osób.

Zadbanie o odpowiednie posiłki i wodę na trasie

Choć trasy mini maratonu nie są bardzo wymagające, to przebiegnięcie ponad 3 km jest dla dziecka dużym wysiłkiem, dlatego przy trasie, jak na tradycyjnych maratonach koniecznie należy przygotować specjalne stoły obsługiwane przez wolontariuszy, na których znajdować się będzie woda, a także zdrowe przekąski. Oczywiście należy przygotować również numery startowe dla uczestników, listy startowe oraz cały profesjonalny sprzęt do pomiaru czasu. Na trasie można rozstawić również punkty pomiarowe i stanowiska multimedialne, gdzie gromadzone będą wyniki. Oczywiście w związku z tym niezbędne będzie również zaangażowanie jednego z nauczycieli jako spikera danej imprezy. Ponieważ załatwienie tych kwestii może sporo kosztować należy postarać się o odpowiednie środki na ten cel. Może być to zbiórka samych uczestników, ale również zaangażowanie sponsora, który chce wypromować przy okazji swoje usługi. Impreza może mieć charakter otwarty, jeśli odbywa się w mieście, zatem mogą w niej uczestniczyć również cale rodziny.

Zabezpieczenie trasy

Istotne znaczenie ma odpowiednie zabezpieczenie i oznaczenie trasy. Można to zrobić poprzez rozstawienie pachołków, jednak samo odgrodzenie jej od zgromadzonej publiczności powinno być zapewnione poprzez rozłożenie taśm grodzeniowych. Nie trzeba tu wykorzystywać biało-czerwonych, gdyż producent taśm z nadrukiem może wykonać dowolny napis. Producent taśmy z nadrukiem zapewnia o jej trwałości, zatem będzie odpowiednim zabezpieczeniem niezależnie od warunków atmosferycznych.

Zadbanie o patronat medialny i nagrody dla uczestników

Każdy organizowany event, również ten szkolny można rozreklamować w mediach, zwłaszcza jeśli w czasie jego trwania mają być np. zbierane środki na szczytny cel. Zatem należy zwrócić się do lokalnych mediów, które zajmą się stroną marketingową. Warto także przygotować plakaty, oczywiście jeśli znajdzie się sponsora, który wykona je non profit. Szkoły zwykle nie mają dodatkowego budżetu na takie wydarzenia, zatem muszą radzić sobie w inny sposób. Lokalna firma, która zdecyduje się na sponsoring oczywiście będzie mogła w ten sposób rozreklamować własne usługi. Może również ufundować nagrody dla uczestników. Dobrze, by każde dziecko, które ukończy bieg otrzymało pamiątkowy dyplom. Dla najlepszego warto przygotować puchar, a dla 3 pierwszych chłopców i trzech pierwszych dziewcząt również pamiątkowe medale.

Zapewnienie dodatkowych atrakcji

Sama rywalizacja może być już dla dzieci atrakcyjna, jednak można postarać się o dodatkowe atrakcje. Zwłaszcza, jeśli mini maratonowi towarzyszy szczytny cel z pewnością znajdą się zespoły, które będą chciały uświetnić to wydarzenie. Oczywiście w tej sytuacji należy jeszcze zadbać o to, by zapewnić odpowiednią scenę. Często w parkach miejskich dostępne są małe sceny koncertowe, więc należy zorientować się w infrastrukturze i ustalić z właścicielem obiektu ewentualny wynajem na charytatywny koncert odbywający się po mini maratonie. Oczywiście można pozostać w duchu sportowym i zaprosić trenerkę lub trenera fitness, który przeprowadzi atrakcyjne zajęcia w rytm muzyki dla wszystkich dzieci.

Organizacja szkolnego mini maratonu może być skomplikowanym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli dotyczy większej ilości placówek dydaktycznych. Jednak w szczytnym celu i dla aktywizacji dzieci warto się tego podjąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *