Każdy, kto korzystał w ostatnim czasie z pomocy prawnej wie, ile kosztuje znalezienie adwokata lub godzina u dobrego i zaufanego radcy prawnego. Zatem nie może szokować fakt, że tyle osób szuka pomocy w internecie. Czy informacje pozyskane w sieci są wiarygodne? Czy można wierzyć w wirtualne porady prawne?
Obecnie funkcjonuje przynajmniej kilka stron internetowych oraz forów, na których internauci wymieniają się wiedzą i poradami. Część dzieli się własnymi przeżyciami, pozostali sami znaleźli rozwiązania w kodeksach i ustawach.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nikt nie kontroluje kompetencji i kwalifikacji doradców. Zdarzają się specjaliści ze świata prawniczego, jednak bardzo sporadycznie. Przeważają amatorzy lub tacy, którzy wiedzę czerpią na własną rękę (analizują książki, przeszukują internet).
Najbardziej bezpieczną i sprawdzoną formą otrzymywania z pomocy prawnej jest pójście na spotkanie z prawnikiem. To uwiarygadnia profesjonalizm, rzetelność oraz zapewnienie, że wszystkie informacje będą zgodne z prawem. Trzeba przygotować się na poważne wydatki, ponieważ w bardziej zawiłych sprawach nie skończy się na jednej konsultacji.