Czy leasing samochodu można zakończyć przed czasem?

05-whitepress-planetabezvat-czy-leasing-samochodu-mozna-zakonczyc-przed-czasem

Długość trwania umowy leasingu auta stanowi – z perspektywy przedsiębiorcy – jedną z głównych wątpliwości dotyczących tej formy zakupu samochodów firmowych. Zawieranie długoterminowych zobowiązań może być ryzykowne, szczególnie dla początkujących i małych przedsiębiorstw. Przed podpisaniem umowy warto więc sprawdzić jakie są „wyjścia awaryjne”.

Leasing operacyjny to przyjazny firmom sposób finansowania pojazdów. Minimalny okres umowy dla nowego samochodu osobowego wynosi 2 lata (40% normatywnego okresu amortyzacji). W zależności od wybranej oferty leasingodawcy dają swoim klientom możliwość dostosowania czasu trwania umowy na leasing auta do własnych potrzeb, jednak w niektórych przypadkach nawet wyjątkowo atrakcyjne warunki kontraktu mogą okazać się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. W tej sytuacji pojawia się pytanie o wcześniejsze zakończenie umowy. Bez względu na powody takiej decyzji zwykle nie jest ono ani łatwe, ani korzystne. Jeśli jednak przedsiębiorca z różnych powodów nie jest w stanie spłacać kolejnych rat, ma do wyboru kilka rozwiązań:

  • wypowiedzenie umowy,
  • wcześniejszy wykup przedmiotu leasingu,
  • przepisanie umowy na inne przedsiębiorstwo (cesja),
  • podnajem leasingowanego auta.

Wypowiedzenie umowy leasingu samochodu

Jednym z najprostszych sposobów wcześniejszego rozwiązania kontraktu leasingowego jest wypowiedzenie umowy. Taką możliwość mają zazwyczaj obie strony, jednak nie zawsze jest to tak oczywiste: w niektórych przypadkach leasingodawcy tylko sobie przypisują takie prawo (np. w sytuacji niespłacania zapisanych w umowie rat). Niezależnie od tego, kto wypowiada umowę, zawsze oznacza to jej pełne rozliczenie, które z kolei wiąże się z obowiązkiem uregulowania wszystkich pozostałych rat razem z odsetkami i dodatkowymi opłatami. Wyliczona na tej podstawie wartość zostanie następnie pomniejszona o kwotę uzyskaną przez finansującego np. ze sprzedaży auta czyli tzw. dyskonto.

Wykup, cesja, wynajem – możliwości jest więcej

Wcześniejsze wykupienie samochodu to rozwiązanie znacznie korzystniejsze, pozwala bowiem zatrzymać użytkowane do tej pory auto, które następnie można sprzedać na własną rękę. Oczywiście zachowanie pojazdu jest możliwe po rozliczeniu umowy – na podobnych zasadach, jak odbywa się to w przypadku zwrotu pojazdu leasingodawcy. Jednak uregulowanie pozostałych zobowiązań wymaga posiadania odpowiednich środków finansowych, co może uniemożliwić skorzystanie z tego rozwiązania firmom przechodzącym kryzys.

W ich przypadku rozsądnym wyjściem jest cesja umowy leasingowej lub podnajem samochodu. Środki uzyskane z podnajmu można przeznaczyć na spłatę comiesięcznych rat, bez utraty prawa do wykupu auta po zakończeniu umowy. Należy pamiętać, że oba warianty wymagają zgody leasingodawcy. W przypadku cesji dodatkową trudność może stanowić znalezienie odpowiedniego partnera, który nie tylko jest zainteresowany przejęciem kontraktu, ale też jest wiarygodny dla leasingodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *